| Wstęp do numeru
Wstęp do numeru
Kalendarium wystaw, targów i konkursów w Polsce i na świecie oraz skrótowe omówienia ważniejszych imprez.
5 października 2001 r. zmarł Jan Lenica - artysta wszechstronny, znany przede wszystkim jako twórca plakatów i filmów animowanych, którego indywidualny wyrazisty styl jest rozpoznawalny dla każdego, kto choć zetknął się z jego sztuką.
| Prezentacje
"Kolaże ze znalezionych kwitów, biletów, nieostrych fotografii. Próbne druki, zniekształcone faksy, kserokopie i kopie tych kopii, zdjęcia z ekranu telewizyjnego, kadry wideo. Szpalty tekstu na całą szerokość strony, nieregularne łamy, interlinie i kerning, przedziwna justyfikacja, sąsiadujące szpalty bez dzielących je świateł. To, co wydaje nam się przypadkowo użytą typografią tła, jest prawie na pewno właściwym tekstem i odwrotnie." O Davidzie Carsonie - jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektantów amerykańskich ostatniej dekady - pisze Aleksandra Giza.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Na fali Carsona.
| Zawód - Projektant
Ed Fella jest przedstawicielem nurtu dekonstruktywistycznego w grafice projektowej, o którym w Polsce niewiele jeszcze wiemy. Jego prace znacząco wpłynęły na współczesną typografię w Ameryce i Europie Zachodniej. Choć zapewnił już sobie miejsce w historii - wciąż pozostaje jednym z wiodących projektantów grafików i artystów. W numerze, do którego zaprojektował okładkę - przedstawiamy jego sylwetkę, prace i wypowiedzi.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Ed Fella.
| Teoria dizajnu
Autor prowadzi w Belgii własną firmę wyspecjalizowaną w opracowywaniu i testowaniu informacji wizualnej. To już drugi z serii artykułów, w których wprowadza nas w tajniki tej - mało w Polsce znanej i często niedocenianej - dziedziny projektowania.
| Wydarzenia
Relacja z wydarzenia
| Wydarzenia
Relacja z wydarzenia
| Wydarzenia
Relacja z wydarzenia
| Wydarzenia
| Wydarzenia
Artykuł o Wiktorze Górce - współtwórcy polskiej szkoły plakatu i o jego niedawnej wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
| Wydarzenia
O przyznawanych co roku nagrodach Chrysler Design Awards oraz National Design Awards.
Autoprezentacje
Autoprezentacje młodych projektantów
| Zawód - Projektant
Wywiad ze słowackim dizajnerem, specjalizującym się w projektowaniu pojazdów, który zdobył międzynarodowe uznanie, także jako charyzmatyczny pedagog bratysławskiej VSVU (Akademia Sztuk Pięknych i Projektowania).
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Štefan Klein.
Prowadzona przez Štefana Kleina Pracownia Projektowania Środków Transportu w bratysławskiej VSVU jest oblegana przez coraz większą rzeszę chętnych. Amerykański student opisuje swoje wrażenia ze studiów w pracowni tego niezwykłego pedagoga.
| Prezentacje
Żaneta Govenlock specjalizuje się w specyficznej dziedzinie wzornictwa, jaką jest projektowanie form oświetleniowych.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Światło Żanety Govenlock.
| Prezentacje
Wywiad z Heiko Hansenem - członkiem grupy Strom i jednym z twórców interaktywnej instalacji, nagrodzonej w zeszłym roku na 5. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Komputerowych CYNETart w Dreźnie.
| Historia dizajnu
Karol Tichy (1871 - 1939) - jeden z ważniejszych polskich projektantów XX wieku, współzałożyciel Towarzystwa "Polska Sztuka Stosowana" odegrał kluczową rolę w odrodzeniu rzemiosła artystycznego w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują jego oryginalne projekty mebli.
| Internet
Projektowanie użytkowych stron www jest przede wszystkim sztuką przekazywania informacji. Czego należy się wystrzegać aby efekt końcowy był klarowny, logiczny i atrakcyjny?
| Warsztat
Istnieje wiele sposobów opisu barwy; jedne są używane w projektowaniu produktu, inne w grafice projektowej. Lecz co zrobić, gdy mamy do czynienia z kompleksowym projektem obejmującym elementy wykonywane z różnych materiałów i przy zastosowaniu różnych technologii? Kiedy np. biurko, kubek i wizytówka muszą mieć identyczny kolor? Z pomocą przychodzi nam NCS - Naturalny System Barw, za pomocą którego można opisać dowolny odcień koloru jednoznacznym parametrem. Jak powstał i na czym polega NCS.
Historia różnego rodzaju cenników i przepisów stosowanych w Polsce do wyceniania prac projektowych.
W tym numerze prezentujemy stawki za wybrane projekty grafiki użytkowej, które ujawnili nam koledzy z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia.
Skoro mamy wolny rynek i kilka całkiem niezłych studiów projektowych, to dlaczego klienci nadal narzekają na anachroniczną ofertę rynkową polskich firm?