| Od redakcji
Skrótowe omówienia imprez rekomendowanych przez redakcję
Informacje i recenzje oparte na nadesłanych materiałach
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Sprawa wagi państwowej.
Wyniki konkursu zorganizowanego z okazji 10-lecia kwartalnika 2+3D. Na konkurs wpłynęły 1094 projekty 519 twórców.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Wyniki konkursu na okładkę 40. numeru 2+3D.
| Wydarzenia
Relacja z piątej edycji konkursu projektowania graficznego ED-awards, na który zgłoszono 951 prac. Polacy zdobyli w tym roku jedną złotą i dwie srebrne nagrody.
| Tendencje
Autorka opisuje PRL-owskie inspiracje projektantów grafików młodego pokolenia i docieka przyczyn ich popularności.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Projekotwanie klasowe. PRL w dizajnie.
| Historia dizajnu
Artykuł o książce Typographische Gestaltung napisanej przez jednego z najważniejszych typografów XX wieku. Tekstowi towarzyszy przedruk abstraktu książki opracowanego w 1938 roku przez Władysława Strzemińskiego.
| Plakat
Tekst poświęcony interpretacji (i nadinterpretacji) plakatów przez krytyków oraz interpretacji tematu przez samych plakacistów.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Plakat, forma, interpretacja.
| Projektowanie informacji
„Funkcjonalność [formularzy] odgrywa kluczową rolę zarówno z punktu widzenia urzędnika, jak i respondentów. Choć błędy popełniane przez użytkowników są częściowo nieuniknione, zadaniem projektantów jest wyciąganie wniosków z tych pomyłek i ograniczanie ich liczby”.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Pan wypełni druczek....
| Zawód projektant
Rozmowa z Tomkiem Rygalikiem, znanym polskim projektantem aktywnym również za granicą.
| Produkt z plusem
Prezentacja okularów Massada, autorstwa Katarzyny Łupińskiej, którym tym razem przypadł redakcyjny „plus”
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Nikogo nie trzeba namawiać. kulary Massada.
| Technologie
O możliwościach nowych technologii prototypowania, które powoli przekształcają się w narzędzia produkcyjne. Tekst opatrzony przykładami zastosowania tych technologii przez firmy projektowe.
| Historia dizajnu
Na tle przemian polityczno-gospodarczych autor omawia nurty polskiego wzornictwa w latach 30. – od propozycji awangardowych poprzez styl międzynarodowy, art déco, ładowski, do polskiej odmiany regionalizmu.
| Prezentacje
Krótkie omówienie dokonań chińsko-francuskiego duetu młodych projektantów, Xu Minga i Virginii Moriette, którzy czerpią inspiracje z tradycji i wykorzystują je zgodnie ze współczesnymi upodobaniami użytkowników i sposobami wytwarzania.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Między Francją a Chinami. Studio Design MVW z Szanghaju.
| Dizajn z lamusa
„Takie starannie przemyślane i perfekcyjnie wykonane przedmioty odchodzą w niebyt, czasem tylko informacje o nich i ilustracje można znaleźć w specjalistycznych wydawnictwach, czasopismach lub w archiwalnych katalogach ofertowych.”
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Mlekomierz z kolekcji Marka Sosenki.
Dizajnerskie rozwiązania pracowników Stoczni Gdańskiej z lat osiemdziesiątych, wyszukane, sfotografowane i opatrzone komentarzem przez Jarosława Szymańskiego.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Samoróbki.
| Idee
Zmniejszanie się produkcji przemysłowej i wytwórczości w krajach zachodnich, wywołane m.in. silną konkurencją ze wschodu, przyniosło nowy model gospodarki opartej na wiedzy, informacji i usługach. Service design to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin dizajnu.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Niewidzialne projekty. Service design – projektowanie usług.
| Idee
„…kapitalizm nie produkuje już dzisiaj w zamkniętych i izolowanych fabrykach, ale w jednej wielkiej fabryce społecznej, w której wszyscy jesteśmy nieustannie zatrudnieni (i wyzyskiwani, bo wspólnie wygenerowaną wartość zawłaszcza właściciel środków produkcji)”.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Witajcie w społecznej fabryce.
| Prawie jak dizajn
Refleksje wywołane widokiem używanych przedmiotów sprzedawanych na targowiskach. Tekst zilustrowany własnymi fotografiami autora.
Ten artykuł został też opublikowany w wersji elektronicznej. Zobacz: Rzeczy wtórne.Opowieść o czyśćcu przedmiotó.