Informacje o wystawach i konferencjach polecanych przez redakcję.
Nagrody i recenzje książek.
| Zawód projektant
Wywiad z Christophem Niemannem, ilustratorem oraz pisarzem, który przez ponad 11 lat pracował w Nowym Jorku, a obecnie mieszka w Berlinie. Jego prace pojawiają się na okładkach „New Yorkera”, „Timesa”, „Wired”, „The New York Times Magazine” oraz „American Illustration”.
| Edukacja
O warsztatach plastycznych dla dzieci, będących odpowiedzią na problem tłumenia kreatywności najmłodszych w procesie edukacji.
| Historia dizajnu
Portret Krzysztofa Meisnera, jednego z bardziej znanych powojennych projektantów, entuzjasty motoryzacji – na podstawie notesów z archiwum warszawskiej ASP, zawierających szkice, rysunki, projekty i notatki.
| Historia dizajnu
O dorobku wrocławskiego artysty Eugeniusza Geta Stankiewicza, który „w swoim życiu i twórczości na tyle odstawał od konwencjonalnych postaw, że rodzi się pytanie, czy w ogóle mieści się w kategorii projektanta grafika”.
W branży
We współczesnej ceramice koło garncarskie zastąpiły tu i ówdzie drukarki 3D oraz programy modelujące. O twórczości czterech projektantów korzystających na różne sposoby z tych narzędzi: Michaela Edena, Jonathaan Keepa, Oliviera van Herpta i autora tekstu.
| Jak to robią inni
Zarys powojennych losów wzornictwa japońskiego i najnowszych tendencji w Kraju Kwitnącej Wiśni, w których uwidacznia się fuzja nowoczesnych technologii z filozofią zen.
| Jak to robią inni
O sztuce kształtowania rzeczy sprawiających przyjemność osobie, która na nie patrzy, i o tym, dlaczego to, co proste i ładne, tak trudno zrobić.
| Jak to robią inni
Sukcesie fińskiego projektowania wciąż wydaje się opierać na szerokim, całościowym podejściu do dizajnu, pamięci o wcześniejszych osiągnięciach i rozwiniętej świadomości społecznej. Wraz z niekorzystnymi zmianami na rynku instytucje państwowe i projektanci muszą jednak znaleźć nową drogę.
| 2 po 3
Felieton o ostatnich sensacyjnych odkryciach w Galerii Tretiakowskiej na temat Czarnego kwadratu na białym tle Malewicza.
| Multimedia
Interaktywne obiekty i wciągające przestrzenie. O studiu łączącym świat fizyczny z cyfrowym.
| Idee w praktyce
Rozmowa z Joanną Mytkowską, dyrektorką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, oraz Grzegorzem Jarzyną, dyrektorem TR Warszawa, o procesie projektowania oraz zmieniających się modelach kultury – w kontekście sztuki współczesnej i teatru. Pretekstem do rozmowy jest projekt budynków MSN oraz TR Warszawa, które w 2020 roku mają powstać na Placu Defilad w Warszawie.
DYPLOMY 2015
Prezentacja 40 najlepszych licencjackich i magisterskich dyplomów projektowych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.